Leden 2017

Bargainy

30. ledna 2017 v 21:35 | p.j.
Na Jižním svahu byl v pátečním článku odkaz na článek Matta Kramera.
Nechtěl jsem zas bejt na Jižním svahu za zahořklýho nesouhlasnýho dědka, tak to ventiuju jen tady.

Já si teda myslim, že víra v to, že všechny drahý vína jsou jen předraženej podvod a budeme-li následovat nějakého toho jasnozřícího gurua, tak objevíme dobře utajené "bargainy" a ušetříme za nirvánu spoustu peněz, je stejně naivní jako opačný extrém - víra, že pyramida toho nejlepšího ve víně končí někde v nebi u nejdražšího Romanée-Conti. Ale asi teď je nějak větší poptávka po tom, aby si lidi početli spíš o levných vínech než drahých špatně dostupných, zejména v Americe to asi letí. Před pár lety jsem recenzoval překlad jakéhosi bedekru, který byl celý založen na těhle úsměvných tipech jako "Bordeaux je zbytečně drahý, já vám radím místo toho..." A eště veselejší mi přijde, když se tohohle byznysu účastní s vrcholným pokrytectvím i bardi odkojení vertikálními degustacemi těch nejdražších klasických vín jako je Matt Kramer,jehož druhá vydaná kniha se mimochodem věnuje Burgundsku (s decentním vynecháním Chablis a Beaujolais).
Samozřejmě, připouštím, že když se pohybujete mezi drahými víny, není nouze o drahá zklamání (viz můj rok starý článek o statistice archivace, i když za ten rok se statistika přehoupla do lepšího). Ale nefixujme se furt na cenu, jde o to, že klasické tradiční a legendární oblasti či vinice jsou určitým způsobem senzorické etalony, které když nikdy neochutnáte, tak jste prostě chudší o nenahraditelnou zkušenost a názorově vás to pak poněkud deformuje. Nemusíte nikdy číst Dostojevského (maximálně si o něm přečíst nějaký výcuc), nikdo Vám nemůže upřít právo se i tak vyjadřovat k literatuře, ale...
A snad každý, kdo se vínem zabývá dýl než dva roky a nemá cenový strop na 300 Kč za lahev, nemůže brát vážně, že by snad víno z velkých družstev bylo ekvivalentní malým rodiným doménám se stoletou tradicí, s padesátiletými keři, ručním sběrem, kvašením v sudech atd. Jasně, Chablisiene je dobrý družstvo, taky mi vína od nich chutnají, ale je to spíš výjimka a vsadim se, že Matt Kamer nemá ve svým archivu ani jedno družstevní víno.
Nevěřte v bargainy, Les Malconsorts nebo Rangen jsou jedinečný a nenahraditelný ničim.Nevěřte sloupkařum. A radši ani mně :-)