Srpen 2016

Pár věcí souhrnně

25. srpna 2016 v 16:38 | p.j.
Mínusy

Ještě před rokem jsem ve své knize psal o pravděpodobně nejstarších žijících keřích u nás, které architekt Plečnik vysadil při zdi Pražského hradu v zahradě Na valech (a Rajské zahradě) téměř před sto lety. Pořád jsem z nejrůznějších důvodů odkládal to, abych je viděl na vlastní oči. Moje chyba, už je živé neuvidím. Když jsem se tam konečně dostal, tak zahrady se skvěly po vlně nákladné revitalizace, která možná pomohla jejich architektonické čistotě, nicméně tlusté keře révy popínající hradní zdi zřejmě někoho strašně rušily, takže je nemilosrdně do jednoho vykácel. Zbytečky suchých letorostů jsou ještě ve větší výšce, kam už se nikomu nechtělo stavět lešení, ale i ty asi zmizí časem taky. Velká škoda. Trošku paradoxně působí nově vysazené keře opodál u Plečnikovy busty, které věnoval Miloši Zemanovi starosta Mariboru a které pochází z nejsaršího keře na světě, 440 let starého, v Mariboru rostoucího.

Plusy

Moc hezký chvíle jsem prožil jednak při osobní březnové návštěvě u Richarda Stávka v Němčičkách, všechny vinice jsme prošli, a stejně tak později v království Jirky Šebely, ve vinařství Dva duby. Je radost sledovat, jakými cestami se tito dva mému srdci blízcí lidé a vinaři ubírají, co nového realizovali a co se jim rodí v hlavě. Člověk by možná u takových "tradicionalistů" čekal jen opakování či jen nepatrné vylepšování již dost nekompromisního přístupu, ale opak je pravdou a já už se teď těším na plody jejich opravdu obdivuhodné práce.

Letní cestování mne přivedlo opět i do Pavlovských vrchů. Neodolal jsem a zazvonil jsem u nového vinařství Zdeňka Peřiny v nejvýše položené obci Jižní Moravy. Ač byla hodina, kdy už bývá všude zavřeno, otevřel mi sám Mistr. Změřil si mne pohledem a povídá: "Vy jste pan Jelen?" To mi dost rozhodilo, jak mne mohl poznat? Mam vlastně jakousi fotku na ovine.cz, ale...že by to četl? "Vy jste u mě kdysi kupoval tři lahve, ale to jste měl delší vlasy." Tak to mě dorazilo úplně, to bylo v roce 2006!! Jel se mnou tehdy pro tři lahve z Klentnice do Mikulova a zpět vlastním tereňákem. Že si to pamatuju já, to je pochopitelný, ale že jemu to utkví...Jeho paměť na tváře bych chtěl mít. :-) A taky jeho vinařský perfekcionismus. Povídali jsme jen krátce, vedl nás i dozadu do skladových a výrobních prostor (z jejichž řádu a čistoty lze též mnohé vyčíst), pro mne opět nezapomenutelný zážitek. A přijde mi naprosto nepochopitelný, jak je zrovna tohle vinařství nejen neviditelný pro různý soutěže vín a vinařství, ale donedávna třeba v Praze totálně nesehnatelný. Tohle je absolutní špička nejen Mikulovska, ale celé Moravy a vědí o něm jen zasvěcení. Vína buď přímo od něj (doporučuju), má je i Vinum bonum, La Fattoria (to se ale na webu nedozvíte, až ve staženém ceníku úplně poslední list) a něco málo má nově i Vinograf.

Dost zajímavý je i nedávno vzniklé vinařství Pod Chlumem Luboše Bílika, kterého si možná pamatujete jako bývalého muže číslo jedna na Salabce. Po odchodu ze Salabky zachránil už téměř umírajícíc vinice v Chlumčanech u Loun - nádherný amfiteátr, kde vinice vysadil statek už v roce 1958 a od roku 1962 do své smrti v roce 2011 se o ně staral pan Liederhaus. Nová vína byla k ochutnání na Wine Prague - smělá, originální, přirozená, neznásilněná aromatickou kvasinkou (kvasí se spontánně), tohle se vyplatí sledovat a začínají kolem toho brousit i prodejci naturálních a autentických vín, tak snad nevykoupí všechno :-)