Červen 2015

Chachá! Prej BIO!

23. června 2015 v 7:33
Včera koukám na zprávy: ministr zemědělství prý našel cestu, jak podpořit biozemědělce - nebude je odteď kontrolovat jednou ročně ale jen jednou za dva a půl roku, a když náhodou se najde při kontrole odebraných vzorků nějaké cituji "neúmyslné reziduum pesticidu" (úmyslnost se fakt dobře dokazuje), tak z toho nebude dělat vědu, aby to náhodou nepoškodilo bioznačku nebo pověst zemědělců. To jsem nevěděl, jestli se mám smát nebo plakat. Zaražená byla i novináři oslovená představitelka sdružení na ochranu spotřebitelů. Řekla něco jako, že jí to přijde poněkud proti smyslu té značky bio, že my chceme kupovat bio, aby tam žádné pesticidy nebyly, ani neúmyslné.

BIO stojí a padá s důvěrou kupujícího, že kupuje ekologicky vyrobený produkt a že stát systémem kontrol zajistí, že tomu tak bude, že si tam tu známku nenalepí každý filuta. Tohle všechno ministr dokonale pohřbil. Asi potřeboval zvednout čísla biozemědělců, aby se měl čím v Bruselu chlubit. Teď budou v jednom pytli k nerozeznání ti poctiví biofarmáři s mnoha pouhými vybírači biodotace, kteří si s podmínkami a postupy bioprodukce zas tak lámat hlavu nebudou. Skvělý! Hned si to poběžím koupit, zejména když zdejší superhyper řetězce drží (na rozdíl od sousedních zemí) cenový odstup bio od nebio neadekvátně vysoko.

Na nedávné konferenci o půdě v Kutné Hoře vystoupil mimo jiné i jeden z bioinspektorů. V diskusi první otázku, kterou dostal od zde přítomných farmářů: Proč jsou tak hodní a přiklepnou tu značku kdekomu, jestli by neměli být při výběru přísnější a udělovat certifikaci jen těm, kteří to myslí vážně a poctivě a nejedou jen po dotaci. Inspektor měl na to vysvětlení, že oni jsou rádi za každého zájemce o biocertifikaci. Jaká je jeho konkrétní prvotní motivace, to prý není tak důležité, oni si ho už v systému školení převychovají tak, že když už se nestanou pravověrnými biozemědělci, tak alespoň to dělají lépe a ekologičtěji než před tím.

Jde tedy o kvantitu - lépe tisíc jakožebio než deset poctivců. Jde o dotace - vysát jich z Evropy co nejvíc a zbrzdit jimi vymírání zemědělce jako druhu. Spotřebitel nakonec koupí všechno, co mu kampaně vychválí, že je v něčem lepší.

Achjo.