Březen 2015

Atlas viničních tratí - sen o knize

21. března 2015 v 20:47 | peejee
Asi každý má nějaké své sny a cíle a pokud to jde, snaží se je plnit. Už mnoho let chodím po vinicích, fotím, sbírám k tomu textové materiály. Nejdříve jsem výsledky toho prezentoval na www.ovine.cz v sekci Encyklopedie/Vinařské obce a Viniční tratě. Ale to ovládání není tak úplně intuitivní (musíte chvíli zkoušet a bádat, než zjistíte, jak se vyfiltrují jednotlivé položky, musíte vědět, v jaké podoblasti je Vámi hledaná obec nebo vinice a jen náhodou pak objevíte, že detaily k nim dostanete, když nakliknete na malý lísteček), takže přístupů tam za ta léta není zrovna závratně mnoho a nějak jsem nestíhal udržet aktuální nezastaralý stav informací u všech obcí a tratí. Taky ty mapy tam jsou naskenovány černobíle v poměrně kompromisním rozlišení. Stále více ve mne dozrávala představa vydat spíš celou věc výpravně jako několikadílnou papírovou encyklopedii, která vše uceleně shrne a zachová tak stopu budoucím badatelům v této oblasti o rozšíření a stavu vinic v téhle době.

Na sklonku podzimu 2013 jsem věnoval měsíc přípravě a rozvahám zejména technickým a finančním. Předem jsem zavrhl možnost, že bych obcházel nakladatelství a škemral, jestli by o knihu neměla zájem. Opravdu na to už jsem příliš starej pes, abych nervově snesl drezůru o tom, jaký font hodlají použít, kde má být jaká fotka, co je třeba zkrátit, víc rozepsat atd. Taktéž mám vysloveně alergickou reakci na tzv. jazykovou korekturu. Osobně jsem toho názoru, že jazyk musí být životný, organicky se vyvíjející, ohebný a pružný a odpovídající současným vyjadřovacím potřebám. Nesnáším ty trendy, že si jazyk okupuje velmi úzká sorta jazykovědců a gymnaziálních češtinářů, která rozhoduje, co se může a nemůže napsat a káravě a s despektem shlíží na 98% Čechů, kteří ty jimi vymyšlené jazykové chytáky nedávají. Už jsem zažil korektory, kteří mi totálně rozhazovali slovosled, přepisovali mé expresivní novotvary, z "lahvování" mi dělali "láhvování" a prostě nepřipouštěli diskusi, oni mají vždycky pravdu. To ne. Sám za sebe. Nikdo mi do ničeho mluvit nebude, to bych z toho neměl radost. Zavrhl jsem i možnost, že by mi to vytiskla a svázala nějaká tiskárna. Ofsetem by to sice vyšlo relativně levně, ale jen při vyšším nákladu a musel bych předem složit několik set tisíc a modlit se, jestli se mi vrátí. Digitální malonákladový tisk je pak už velice drahý. Našel jsem ale poloprofesionální tiskárnu s náplněmi velkými jak ty největší mobliní telefony, které mají vydržet 7-8 tisíc stran a inkoust z nich se nerozmazává vodou. V kombinaci se solidní kroužkovou vazbou z tlustého drátu jsem už úplně viděl takový cestovní viniční bedekr, který si cyklista přicvakne do nosiče na kolo a vyrazí do vinic.

Počáteční sny o dokonalosti braly za své jeden po druhém. Nejdřív jsem viděl, že musím skoro všechny starší fotky přefotit. Když už ne Leicou Monochrome, tak aspoň solidní zrcadlovkou zavěšenou na dálkově ovládaném dronu/quadroptéře. Neprošlo ekonomickou rozvahou. Pak jsem aspoň chtěl znovu objet všechny vinice a udělat v nich solidní geologický a půdní průzkum, už jsem málem kupoval půdní vrták. Pak jsem se ale zalekl psů, přivolaných policistů, rozzuřených vinařů, plotů. Z časových důvodů jsem se úplně na všechny vinice taky nedostal, asi pět mi jich chybí. Ani už nebyl čas na důkladnější detektivní pátrání tam, kde mi někdo neodpověděl na maily nebo nezvedl telefon. Rok a čtvrt jsem sepisoval první díl o vinicích České vinařské oblasti, déle jsem nemohl se v tom babrat, protože by pak rychle informace zastarávaly a musel bych neustále něco přepisovat a doplňovat.

A je to tady. Hotové. Vytištěné. Svázané. Má to nakonec 222 stran na solidním pevném 180 gramovém speciálním papíře na digitální tisk. Kniha i vazba by měly něco vydržet. Je tlustá 2,2 cm a váží 1,3 kg. Nezdržoval jsem moc nějakými všeobecnými kapitolami, jádro knihy jsou informace o historii a současnosti všech současných i minulých vinařských obcí a tratí jak uvedených v oficiálních seznamech Registru vinic, tak i o všech mně známých vinicích mimo běžné vinařské oblasti. O jejich geologii a půdních podmínkách, nadmořské výšce, expozici tratí, genezi jejich názvů, slučování, zanikání. Je tam odhaleno, komu která trať patří, co tam má za odrůdy, případně i jak staré jsou to výsadby. Krom textu tam najdete i 68 map, 83 tabulek a 194 fotografií. Dozvíte se na příklad, která vinice je nejstarší, nejstrmější, největší, nejjižnější a spoustu jiných věcí, které jste dozajista ani netušili.

No ale...pointa celého tohoto zářivého příběhu nakonec: Myslím, že jsem ekonomické přípravě mého samizdatu věnoval mnoho času. Konzultoval jsem některé daňové otázky i s Richardem Stávkem i Honzou Čeřovským. Vycházela mi cena jednoho výtisku nejdříve 550 Kč, pak jsem radši nechtěl riskovat, že by se mi při malém množství prodaných kusů nezaplatila investice do tiskárny, řezačky a vazače, tak jsem spíš raději počítal s koncovou cenou 750 Kč včetně daně. Ovšem v samém závěru mne vypekl Epson, protože udávaná kapacita inkoustových náplní je opravdu velmi nadnesená a náplně nestačí ani na třicet výtisků, ani na dvacet...ale jen...na nějakých necelých šest kousků. Což bohužel znamená, že přímé náklady na jeden výtisk knihy (a to jsem se rozloučil jak se ziskem, tak s odměnou za mou práci, benzínem za ježdění po vinicích, návratem nemalé investice do řezačky, tiskárny, vazače), tj. papír, inkoust, přední a zadní deska, drátěný hřbet jsou bez pár korun 1.200 Kč. Čímž asi nehrozí, že by se po knize sápali zjeména vinaři, o kterých píši, protože potenciálních zájemců, kteří budou ochotni za jakoukoliv knihu dát tolik, co za lahev burgundského vína, bude dle mého skeptického odhadu tak na prstech jedné ruky. No ale...já už to v knihovničce mám, sen se mi splnil, komerční úspěch měl být jen vedlejší efekt. A už přemítám o tom, jestli druhý díl má být spíš Mikulovská nebo Znojemská podoblast :-)

Kdybyste tedy někdo chtěl, napište. Tři kusy jsou zrovna k dispozici. A pokud je prodám, bude na inkoust na dalších šest! :-)

POZOR!!! Aktualizace ceny: Neuvědomil jsem si, že s tiskárnou dodané catrtidge mají poloviční objem inkoustu oproti těm large, s kterými jsem operoval ve výpočtech. To znamená, že s další sadou větších cartridgí vytisknu (doufám) 10-11 kusů. To by umožnilo knihu prodávat za veselejších 890,- Kč.