Přísnost musí být

5. listopadu 2013 v 12:11 | peejee
Jasněže... přísnost musí přeci být. Je zajisté předností Evropské unie, že na všechno má své předpisy, zejména vše, co se týká potravy musí splňovat mnohá kritéria. Jde přeci o zdraví, o boji proti padělání, o to, aby spotřebitel byl maximálně chráněn, měl potřebné informace a producenti či obchodníci z něj nedělali blbce.

Tož...nevěřícně jsem koukal už na newsletter, který mi přišel přímo od věhlasného šampaňského domu Deutz, že letos byl požehnaný rok, že sice maximální limit výnosu pro apelaci Chamapgne je takový a takový, ale letos měli dokonce o tolik a tolik víc, tak to dali do rezervy na další ročníky. Ptal jsem se na to Honzy-Jižního svaha, potvrdil mi, že ano, je to legální. Čekal bych takovou lišárnu od tuzemské legislativy, od Itala, Španěla, Řeka - ale kolébka a největší zastánce terroiru a apelačního systému??

No a včera přišel zas nový Vinařský obzor, tak prý v Rakousku povolili vinařům letos přikyselit dodanými kyselinami (Mají jich snad letos málo? Na Moravě naopak.). Je ovšem zakázáno stejný produkt zároveň přicukřit i přikyselit. Přičemž mošt, kvasící mošt a mladé víno nejsou rakouskými úřady brány jako stejný produkt, takže můžete mošt přicukřit a za dva týdny rozkvašený i přikyselit.

Uf!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MT MT | E-mail | 6. listopadu 2013 v 11:12 | Reagovat

ano u té Champagne je to tak, jest pak otázka, jak moc je to odůvodnitelné z hlediska historických neúrod a tak .)

2 p.j. p.j. | 6. listopadu 2013 v 13:26 | Reagovat

Je to proti smyslu apelací, proti té jejich základní myšlence. První apelace měly být značkou kvality. zaručovaly, že zákazník si sice připlatí, ale na oplátku dostává jasně definovaný, nezfalšovaný produkt z přesně vymezeného území středního či nízkého výnosu. proto jsou za taková vína placeny velké peníze, že to není víno naředěné velkým výnosem a že se taky občas urodí míň a není povoleno to nějak uměle kompenzovat. to mě osobně velmi vadí ta prolomitelnost čehokoliv. mnohé věhlasné apelace plíživě rozšiřují svá kdysi pevně stanovená vymezená území, včetně Chamapgne. Je to jen zase všudypřítomná lobistická snaha uhrát maximum výhod (protože každý chce jen privilegované výhody a ceny a nikdo dobrovolně nechce za to platit nějakým striktním omezením) než někdo začne řvát, že už je to příliš. já myslím, že když už jsme se dočkali toho, že radary musely na silnicích být označené značkou, aby snad proboha rychle jedoucí řidič nebyl bez jeho vědomí měřen, že když se inspekce musí do podniku napřed řádně nahlásit, aby náhodou nezastihla podnik nepřípravený, tak že se jistě dočkáme časem i toho, že bude dovoleno nakonec vše a bude-li potřeba něco zakázat, omezit nebo snížit, bude k tomu potřeba písemný souhlas nejen toho, koho se to týká, ale i ostatních, jestli je to třeba v něčem neomezuje nebo nepoškozuje.
Já na jednu stranu nejsem velký příznivec omezování, ale tohle už je opravdu moc křiklavé a nelze se pak divit, že stejně zákazník dnes už nevěří z těch proklamací a vznešených myšlenek skoro ničemu.

3 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 21. listopadu 2013 v 13:20 | Reagovat

No i ta rezerva je součástí apelačních předpisů, které jasně říkají, kolik se může sklidit ten který rok celkem a kolik maximálně z toho je část pro okamžité zpracování. Tenhle systém měl právě zajišťovat rezervy na další roky pro případ neúrody / blbého počasí a pomáhat zajistit určitou stabilitu projevu :)

4 Jarda Jarda | Web | 23. září 2014 v 9:03 | Reagovat

[2]: plně s tebou souhlasím, je to tak jak píšeš, taky nesnáším jakékoliv omezování, ale aspon drobné nastavení pravidel by se mělo dodržovat vždy..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama