Genocida stromů

4. listopadu 2013 v 7:09 | peejee
Trpím mnoho let, prakticky týden co týden. Prakticky neexistuje trasa přes obydlenou část republiky, kde by se na vás vyčítavě nedívaly bestiálně zprzněné pahýly stromů. sarkasticky tomu říkám "česká škola bonsaje", ale do smíchu mi při tom není. Že zas nějaký dobrák s Mountfieldem říznul trojkmenný javor u vedlejšího baráku tak, že ponechal jen ten nejslabší kmínek, jsem nějak už minulý týden vydýchal. Ale dnes jsem si cestou do práce všiml, že broskev, která zrovna letos dala tak deset kilo úrody, bude vyhlazena totálně - jen kvůli tomu, že část větví utiskovlala jedno parkovací místo, to už mi přišel vrchol absurdity.

Stromy, prapůvodnější obyvatelé téhle krajiny než naše přemnožené plemeno z opice vzešlé či z ráje právem vyhnané, jsou prostě degradovány na věc, která se někde bez rozmyslu vysadí, a sotva začne krajinu svým vzrůstem krášlit, stanou se nepohodlnými, nebezpečnými a je třeba je zmasakrovat buť šmahem nebo umučit postupně. Obzvlášť věkovité stromy, které sázeli pradědové, ty jsou nejnebezpečnější. což v lese, tam chodíme na houby, tam je bezpečno, tam se nebojíme nikdy, ale strom ve městě, ten dozajista urve svou větev zrovna, když si pod ní hrajou děti a všechny je zabije. pryč s ním! takhle pokáceli asi osm staletých lip kolem kostela u babičky. Kolem kostela, kam na mši přijdou čtyři lidé a nejvíc rušno je tam o dušičkách. pařezy lip byly naprosto zdravé. Občas se někdo zalekne úřadu, tak strom nepokácí hned, ale řízne ho v půlce a zbytek až když těmi velkými ranami vyhnije. stromy je nutno udržet v dostatečné vzálenosti od obydlí - protože jistojistě jednou na ten dům padnou. stromy na sídlištích často cloní ve výhledu na nové auto. a celkem spolehlivě dělají bordel, listí se po nich musí zametat. pardon: foukat mountfiled fukarem. souměrný, pilou nezraněný strom je v této zemi na vymření, protože zaříznout husquarnou do živého těla je zdejší zvrácený sport stejně jako nosit z lesa houby v pytlích a pak je pyšně rozdávat.

tohle Česko se ke svý krajině chová naprosto hovadsky a nezaslouží než aby v tomhle bizardně zplundovaném kýči a chlívku žilo. a občas mu spadla nějaká ta větev na hlavu či auto, když už stromům nestojíme za to, aby nám nakopaly prdel.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Evas Evas | E-mail | Web | 4. listopadu 2013 v 16:58 | Reagovat

Nejhorší je, že často po těchto zásazích volají sami občané. V mé městské části musí obec často obhajovat existenci stromů proti rozlíceným lidem, nejčastěji matkám, které se bojí větví,  které by mohly spadnout na děti a kočárky! Bojí se samozřejmě zcela bezdůvodně, jedná se o zcela zdravé mladé ošetřované stromy. Ale když z nich padá listí (a dělá bordel!), tak samozřejmě může spadnout i větev, že? Bože můj!

2 p.j. p.j. | 5. listopadu 2013 v 6:39 | Reagovat

No ty argumenty jsou někdy prostě...pokácet sedm jasanů s kmenem, který šlo stěží obejmout, kvůli tomu, aby náhodou některý z nich někdy nespadl na plot...a ten samý člověk si teď koupil barák a s ním i dva vzrostlé smrky. to už při první návštěvě mu říkám trpce: Ty pudou, co? Začal diplomaticky omílat, že to je nutný, nakonec mu argument dala do ruky přizvaná zahradní architektka: Ty měly jít už dávno. přitom to je rodina, která je o víkendech v lese poměrně často a každej den chodí přes les na autobus. několik knih by se nechalo napsat. A máš pravdu, počítám, že zásahy na sídlišti jsou často na telefonát nespokojeného občana. já zažil i solidního týpka, co vycházel před šestou do práce jako já, v tom otevře aktovku, vytáhne z ní pilu zlodějku a přede mnou začne řezat větev okrasné třešně se souměrnou kulovitou korunou. ten strom už stejně není, nějak záhadně uhynul později celý a výhledu na zaparkovaná auta už nic nebrání.

3 p.j. p.j. | 5. listopadu 2013 v 6:48 | Reagovat

ale stejně bych řekl, že v Praze to má ještě jistý meze, že tam si to různé ekologické spolky hlídají a alarmují, když už je to příliš bestiální. podle mých zkušeností nejmíň citlivé jsou některé části venkova. pětikilo za popelnici je prostě moc a do lesa se vejde odpadu...skáceli před dvaceti lety jeden ze dvou stoletých kaštanů uprostřed obce. chtěli sundat oba, že prý jsou nebezpečné, ale nakonec to odnesl jen jeden. Ten druhý dvacet let stojí a nikoho nezabíjí, ale to místo po jeho kolegovi je prázdný jak vyražený zub. ten samý člověk, co kácení inicioval, je zároveň myslivec a jak vidí straku, sahá po flintě. jako malý jsem se ho ptal, proč. prý je to škůdce. ptal jsem se ho, čím škodí. prý rozklovává vejce (zdegenerovaným) bažantům (které myslivci na podzim stejně zastřelí), takže je to celoroční škůdce a střelit ho má právo kdokoliv kdykoliv. já myslim, že celoroční škůdce je hlavně homo sapiens sapiens.

4 Evas Evas | E-mail | Web | 5. listopadu 2013 v 9:20 | Reagovat

Jo, škodlivost člověka je jednoznačná.

5 p.j. p.j. | 7. listopadu 2013 v 6:46 | Reagovat

Další genocidní reportáž včera v hlavních zprávách na ČT: 26 lidí na severu čech mohlo letos žít, kdyby nebyly u silnic stromy. třeba zrovna včera řidič tady u té obce nezvládl v rychlosti řízení, vyjel ze silmice, kde se střetl se stromem a zemřel. Jasná vina toho stromu. Někdo z BESIPu: vozidlo může při vylétnutí ze silnice pokračovat do úplného zabrždění i 90 metrů. ale stromy jsou často již tři metry od kraje silnice. reportérka: aleje podél cest nakázala sázet Marie Terezie, aby koně a kočáry jezdili ve stínu. Dnes se ale staré aleje kácejí (záběr paradoxně na to, jak silničářská pila se zakusuje do mladého stromu) a nové se zakazují vysazovat. jako například v Děčíně, kde původně měly stromy izolovat zástavbu od hluku (záběr na strmější stráň, kde měly stromy být a kam by podle mne auto jen stěží dolétlo, spíš by se zabořilo čumákem do její paty), policejní inspektorát výsadbu nepovolil. hovoří Valdemar Gřešík (mimochodem z jeho iniciativy vznikla naše nejsevernější vinice u děčínského zámku): No, je to podle mne nesmysl, vždyť auta ve městě stejně nesmí jezdit rychleji než 50 km/hod. hovoří šéf silničářů (temně, posmutněle): Káceli bychom i víc, kdybychom na to měli finance...

6 richard richard | E-mail | 9. prosince 2013 v 10:15 | Reagovat

Je to hlavně na místních. Pokud si zorganizujete o. s., máte právní subjektivitu a podáte-li žádost, místní OÚ je povinen vás zvát do všech správních řízení jako účastníka. Dá se tam sestřelit (jsou.li správné a věcné argumenty) spousta nesmyslných kácení. Ale za vším je práce...

7 p.j. p.j. | 14. února 2014 v 9:24 | Reagovat

Ale abych tu nepsal jen rozmrzele: minulý týden mne potěšilo, že se stromů zastal ombudsman - kritizoval loňskou vyhlášku, která umožňuje majitelům pozemků kácet i bez povolení. reportáž doprovázely odstrašující příklady, jak si kdo vyhlášku vyložil. bylo tam i naznačeno, že se možná vyhláška bude novelizací v budoucnu upravovat. tak aspoň někdo se těch dřevěných bytostí zastal.

8 p.j. p.j. | 27. června 2014 v 8:36 | Reagovat

teď jsem se probíral nádhernými fotkami Simona Timingeriu, který mapuje postupně moravské vinařské obce, vinice a sklepní uličky. Jeho fotoreportáž z návštěvy Nového Přerova a trati Langewarte ukazuje mimo jiné i fotku z přírodní památky Lange wart na státní hranici. Je k ní komentář "Výhled z PP Lange wart na rakouskou stranu (pozná se dobře dle nevykácených stromořadí podél cest)". Rakušani jsou zřejmě hrozní harazdéři a rádi zabíjejí stromy své řidiče.

9 p.j. p.j. | 30. září 2014 v 6:42 | Reagovat

V minulém týdnu další mýtitelská reportáž v hlavních zprávách ČT: Stromy vadí železniční dopravě! Jsou moc blízko trati, teda ne tak blízko, že by to urazilo hlavu někomu, kdo kouká z okna, ale dost blízko na to, aby při vichřici padly do trati a způsobily škody a zdržení spojů. Mluvčí železničářů se bránil, že kácejí, ale nemůžou zaříznout tolik, odporovalo by to zákonu na ochranu přírody. Koukali jsme na to doma nevěřícně s otevřenou pusou. Takže nejen devadeátimetrový pruh bez stromů kolem silnic, ale i dvacetimetrový kolem železnic? to už musí mít někdo v ČT stromofobní diagnózu, ne? Ve snu se na něj řítí polámané kmeny. Očekávám další reportáže: Stromy ohrožují chodce - za bezpečné parky! Stromy v zóně stoleté vody kolem řek jsou při povodních nebezpečím pro mosty. Stromy na leteckých trasách znemožňují letadlům nouzové přistání. Stromy jsou potenciálním nebezpečím nejen pro budovy, ale i pro domácí a lesní zvířata. Doporučuju nemocným stromofobií dlouhodobou rekreaci na Haiti - tam všechny stromy spálili do dřevěného uhlí, tam žádné nebezpečí ze strany proradných dřevin už nehrozí.

10 p.j. p.j. | 9. května 2015 v 22:28 | Reagovat

Je to, jak jsem předpověděl v předchozím příspěvku: nedlouho po reportáži tom, jak jsou nebezpečné stromy ve městech a parcích, jsem v hlavních zprávách na ČT vytřeštěně sledoval ve čtvrtek reportáž o tom, jak nebezpečné jsou stromy v lese!!! Čím starší, tím nebezpečnější. Naštěstí si někdo (nejspíš stát) platí party horolezců, kteří tzv. REVITALIZUJÍ sady i lesy, což bylo dokumentováno záběry na to, jak se v korunách dělají široké řezy, kterými strom zcela jistě za několik let zachvátí hniloba a pak už nic nebude bránit jeho ZMLAZENÍ, rozuměj pokácení.

11 Lonny Lonny | 15. června 2015 v 11:53 | Reagovat

Jehličnaté dřeviny a jejich výsadba:

http://www.zahradnictvikout.cz/6209-jehlicnate-dreviny/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama