Listopad 2013

Přísnost musí být

5. listopadu 2013 v 12:11 | peejee
Jasněže... přísnost musí přeci být. Je zajisté předností Evropské unie, že na všechno má své předpisy, zejména vše, co se týká potravy musí splňovat mnohá kritéria. Jde přeci o zdraví, o boji proti padělání, o to, aby spotřebitel byl maximálně chráněn, měl potřebné informace a producenti či obchodníci z něj nedělali blbce.

Tož...nevěřícně jsem koukal už na newsletter, který mi přišel přímo od věhlasného šampaňského domu Deutz, že letos byl požehnaný rok, že sice maximální limit výnosu pro apelaci Chamapgne je takový a takový, ale letos měli dokonce o tolik a tolik víc, tak to dali do rezervy na další ročníky. Ptal jsem se na to Honzy-Jižního svaha, potvrdil mi, že ano, je to legální. Čekal bych takovou lišárnu od tuzemské legislativy, od Itala, Španěla, Řeka - ale kolébka a největší zastánce terroiru a apelačního systému??

No a včera přišel zas nový Vinařský obzor, tak prý v Rakousku povolili vinařům letos přikyselit dodanými kyselinami (Mají jich snad letos málo? Na Moravě naopak.). Je ovšem zakázáno stejný produkt zároveň přicukřit i přikyselit. Přičemž mošt, kvasící mošt a mladé víno nejsou rakouskými úřady brány jako stejný produkt, takže můžete mošt přicukřit a za dva týdny rozkvašený i přikyselit.

Uf!

Genocida stromů

4. listopadu 2013 v 7:09 | peejee
Trpím mnoho let, prakticky týden co týden. Prakticky neexistuje trasa přes obydlenou část republiky, kde by se na vás vyčítavě nedívaly bestiálně zprzněné pahýly stromů. sarkasticky tomu říkám "česká škola bonsaje", ale do smíchu mi při tom není. Že zas nějaký dobrák s Mountfieldem říznul trojkmenný javor u vedlejšího baráku tak, že ponechal jen ten nejslabší kmínek, jsem nějak už minulý týden vydýchal. Ale dnes jsem si cestou do práce všiml, že broskev, která zrovna letos dala tak deset kilo úrody, bude vyhlazena totálně - jen kvůli tomu, že část větví utiskovlala jedno parkovací místo, to už mi přišel vrchol absurdity.

Stromy, prapůvodnější obyvatelé téhle krajiny než naše přemnožené plemeno z opice vzešlé či z ráje právem vyhnané, jsou prostě degradovány na věc, která se někde bez rozmyslu vysadí, a sotva začne krajinu svým vzrůstem krášlit, stanou se nepohodlnými, nebezpečnými a je třeba je zmasakrovat buť šmahem nebo umučit postupně. Obzvlášť věkovité stromy, které sázeli pradědové, ty jsou nejnebezpečnější. což v lese, tam chodíme na houby, tam je bezpečno, tam se nebojíme nikdy, ale strom ve městě, ten dozajista urve svou větev zrovna, když si pod ní hrajou děti a všechny je zabije. pryč s ním! takhle pokáceli asi osm staletých lip kolem kostela u babičky. Kolem kostela, kam na mši přijdou čtyři lidé a nejvíc rušno je tam o dušičkách. pařezy lip byly naprosto zdravé. Občas se někdo zalekne úřadu, tak strom nepokácí hned, ale řízne ho v půlce a zbytek až když těmi velkými ranami vyhnije. stromy je nutno udržet v dostatečné vzálenosti od obydlí - protože jistojistě jednou na ten dům padnou. stromy na sídlištích často cloní ve výhledu na nové auto. a celkem spolehlivě dělají bordel, listí se po nich musí zametat. pardon: foukat mountfiled fukarem. souměrný, pilou nezraněný strom je v této zemi na vymření, protože zaříznout husquarnou do živého těla je zdejší zvrácený sport stejně jako nosit z lesa houby v pytlích a pak je pyšně rozdávat.

tohle Česko se ke svý krajině chová naprosto hovadsky a nezaslouží než aby v tomhle bizardně zplundovaném kýči a chlívku žilo. a občas mu spadla nějaká ta větev na hlavu či auto, když už stromům nestojíme za to, aby nám nakopaly prdel.