Nepřistupuji

8. listopadu 2012 v 7:27 | peejee
Uf...stále váhám, jestli nemám radši všechno přejít mlčením.
Už jsem prakticky zapomněl na svůj srpnový nesouhlasný příspěvek, ale pan Kopeček ne, jak jsem zjistil v posledním čísle Vinařského obzoru. Samozřejmě jsem ho chtěl okamžitě začít opravovat v tom, v čem si myslím, že nemá pravdu, ale to bych zase musel složitě popřít skoro všechno, od toho, jestli jsem podle něj "potrefená husa", přes to, jak doopravdy probíhají degustace ve Wine&Degustation, jaké má kdo zkušenosti se zráním ryzlinků, jestli má Morava nárok na vyšší hodnocení... ale docházím k tomu, že to je celé zbytečné. Tohle je exemplární příklad toho sporu, kde i kdyby se snesly z nebe nevímjaké argumenty, stejně by žádná ze stran neustoupila ani o píď. Samozřejmě, že zdejší patrioty, vinaře a certifikované degustátory NIKDO nepřesvědčí o tom, že by snad někdo z nich neměl právo cítit se privilegovaný a na špici svého oboru. Samozřejmě, že nám, kteří jsme ochutnali vína o level i více lepší, než zdejší Salónová nebo jinak omedailovaná Morava to přijde k smíchu. Takže nejčastějším východiskem takových patových situací bývá navzájem se smrtelně pozurážet a do smrti si dělit svět na "s námi" a "proti nám" a s gustem zabít stovky hodin času v důmyslných šarvátkách této krevní msty, kdy nakonec už ani nikdo neví, z čeho to vzniklo. Tak na tohle já seru. Samozřejmě jasně vidím, že celý tenhle spor vznikl za vydatného přispění toho, že někdo někoho nemá rád, protože, tenkrát...a protože i dnes někdo rád přilije do ohně a mne si ruce nad tím, že nově zas někdo jiný nemá někoho jiného rád. Tak těmhle lidem já radost neudělám. Sice si dál budu myslet o převádění vín na čísla něco jiného než pan Kopeček, přesto ho nepokládám za hlupáka ani svého nepřítele a rád si s ním někdy popovídám, nejlíp nad sklenkou nějakého pěkného moravského ... ryzlinku třeba.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 8. listopadu 2012 v 9:01 | Reagovat

Howg! :-) Ale já furt říkám... dokud si všichni my, co občas píšeme o víně, nepořídíme ty jejich zásadní degustátorské zkoušky, tak nás nikdo nebude brát vážně :o) Docela by mne zajímalo, jak by ta druhá degustace dopadla, kdyby nebyla nijak předpojatá (tj. neměla za cíl dávat vyšší body a dokázat svou pravdu) a šlo do nír pár vín v cenách 5 - 7€ z Německa či Alsaska. To by byl masakr...

2 js js | E-mail | Web | 8. listopadu 2012 v 11:00 | Reagovat

bododvani vina = marketing.

A je jedno, zda to bodujici boduje tak jak boduje kvuli neznalosti (=marketing 1 typu producentu vina ho prevalcoval), ve svatem nadseni pro vec (=byl taktez prevalcovan marketingem) a nebo to dela proto, ze byl zaplaceny marketingem.

Nic jako fair bodovani vin neexistuje (z mnoha duvodu) a to ani v lokalnim kontextu, natoz v globalnim srovnani.

A kdyz uz bodovat, tak zadne prumery ci mediany, ale pekne jmeno bodujiciho a jim pridelene body.
Body maji smysl jen v kontextu toho, ze znam bodujiciho a jeho preference typu vina.

js (dva-duby.cz)

3 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 8. listopadu 2012 v 12:45 | Reagovat

JS: ha, něco podobného jsem taky dneska psal :-)
Jinak třeba UK Decanter začíná uvádět hodnocení konkrétních osob, ne jejich průměry. Sice si díky tomu konzument uvědomí ten rozptyl, ale pokud se s někým shoduješ více a s jiným méně, tak to nějakou vypovídací hodnotu dostane.

4 Neználek Neználek | 8. listopadu 2012 v 15:56 | Reagovat

Speciálně k hodnocení RR mám příhodu z Galerie RR v Bzenci. Jak tam budete (doporučuji) začněte rozhodně Moravou, protože jak ochutnáte například Německo, už se vám bude špatně chutnat cokoli jiného.
A k hodnocení. Kdysi jsem měl komplex z toho, že můj subjektivní názor na nějaké víno byl zlehčován. Udělal jsem si tedy degustátorské zkoušky (hned dvoje). Mé sebevědomí v této věci hodně porostlo, přesto že se mi čich ani chuť určitě nezlepšily. Také jsem současně prozřel a uvědomil si, že mít na něco odlišný názor je normální. Netřeba se urážet, válčit, pomlouvat, prokazovat „svoji“ pravdu atp.
Zkoušky, ani následné přezkušování nejsou zcela lehké. Jsem přesvědčený, že člověk, který je absolvoval, má rozhodně v pořádku smysly potřebné k degustaci. Jenže toto školení je příliš zaměřené na senzorické rozdíly z řad vad. Degustátoři jsou trénovaní na rozlišení vad, nemocí, poruch. Jenže nikdo je netrénuje na rozlišení pozitivních stránek vína. Nikdo jim nedá ochutnat světovou špičku, přestože se jedná o „mezinárodní“ zkoušky.
Je to jako řidičá - tento člověk umí řídit auto. Ale rozhodně to není doklad skvělého řidiče. Ta ten se musí ujet hóóódně kilometrů a třeba i po celém světě. Zrovna tak se na dobrého degustátora, musí ochutnat hóóódně vín a také z celého světa.

5 Petr K. Petr K. | E-mail | 15. listopadu 2012 v 9:39 | Reagovat

Jestli jsem nad prvním článkem p.Kopečka pokrčil rameny, tak druhý jsem nepochopil už vůbec. Proč si někdo léčí své osobní frustrace na stránkách odborného časopisu? To je hned radosti, že některá vínečka dostala v jednom testu o 2 body více než jiném. Hned se všichni Jen klucí moravský dál pokračujte touto cestou, dávejte si bodíky, medaile, plácejte se po ramenou jak jste dobří. Jen se za pár let nedivte, až budete mít plný sklepy vína, které nikdo nebude chtít.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama