Šardonky s vůní cidru

15. prosince 2009 v 8:05 | p.j.
Ó nebesa! Už jsem ani nedoufal…
Už jsem si myslel, že podprůměrná hladina originality a kreativity v našich končinách musí nutně souviset s atributy národní povahy jako je opatrnost hraničící se servilitou a všeobecná xenofobie vůči komukoliv, kdo vystoupí z řady. A že tudíž za víny stvořenými v duchu svobody a nezávislosti bude ještě dlouho nutné podnikat nákladné exkurze do odlehlejších koutů Evropy. Ale ne, viděl jsem to moc černě. Existují pořád ještě vinaři, kteří mašinerií školního vzdělání a reálného kapitalismu prošli nesehnutí a mají energii cestovat, učit se a zkoušet netradiční, z pohledu většiny možná až extrémní a riskantní cesty. Jen je asi třeba nečekat, že nám je pražské vinotéky naservírují pod nos a mapovat terén na vlastní pěst. O mladém vinaři Luboši Osičkovi (Vinařství Jaroslav Osička - Osičků jsou plné Bílovice, tito mají sídlo na Svárově 304) jsem měl zprávy už dlouho, je moje chyba, že lenost vyhrála nad zvědavostí. Včerejší soukromá degustace v Praze v bytě Jižního svahu (www.jizni-svah.cz) se alespoň u mne zapsala zlatým písmem. Jeho experimentální vína oxidativního typu nemají v našich končinách srovnání a poslouchat jejich životopis s mnoha poučnými odbočkami vykreslujícími filosofii a dynamicky nabývající zkušenost jejich tvůrce s vinařením bez chemie, bez síry, je pro mne k nezaplacení. Svobodná vína nehrbící se před většinovým vkusem či ekonomickou krizí, nezotročená školními dogmaty odrůdovosti a bodovacími systémy. Takových je nám třeba jako soli. Odcházel jsem do noci a opravdu mne hřál pocit, že existují-li takoví Osičkové, Trojaci, Stávkové, Korábové, Ovčačíkové, mělničtí malovinaři, jdou-li svou vlastní nepodbízivou cestou i větší vinařství jako Reisten, Sonberk, Žernoseky, Dobrá vinice, Vinselekt, Springeři (a jistě jsem ukřivdil dalším, kteří mne napadají v zápětí, ale někde ten výčet jmen už musím useknout), tak má zdejší vinařská tradice zdravé podhoubí a na její pestré barvy a valéry se lze jen těšit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ondra Ondra | E-mail | Web | 15. prosince 2009 v 14:38 | Reagovat

Jen houšť a kroupy! Mám za sebou pár cest po malovinařích, takových, co si o nich nepřečteš ani na blozích, protože jsou příliš skromný na to, aby něco komentovali. Dělaj víno pro sebe a pár kámošů a většinou na to maj podobnej názor jako my všichni co spolu chodíme. Revival domácího vinaření už asi nastal a možná ho paradoxně vyvolala uniformita tuzemský produkce. Nemám co pít, tak si to udělám sám :-) Tenhle přístup mě baví.

2 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 15. prosince 2009 v 15:56 | Reagovat

Pěkně napsáno! :) Já z toho teď datlím i nějaké "degustační poznámky", ale ta vína se tak (krásně) mění, že to skoro nemá smyslu... bude to deníkový zápis.
Něco jako:

DEN 1: Zdoláváme horu oxidativní aromat, ale vlna těkavek nás sráží zpět do základního tábora.

DEN 2: Posilněni oříškovým aromatem a náznakem sušené šunky vyrážíme na další cestu... :)

3 JFK JFK | E-mail | 20. prosince 2009 v 15:39 | Reagovat

Nezbývá než souhlasit. Včera jsem otevřel Chardonnay 2007 od Osičků, a byl velmi příjemně překvapen. Lehce oxidativní, nádherné oříškové a peckové tóny, víno se měnilo každým okamžikem, jen škoda, že nevydrželo do dneška:-)) Určitě přikoupím a budu ochutnávat delší dobu. To víno mi silně připomnělo některá biodynamická vína z Francie, je jen dobře, že se i zde někdo nebál vydat touto cestou.
Jen tak dál!
JFK

4 Oto Oto | 22. prosince 2009 v 19:01 | Reagovat

a kde se to dá koupit ?

5 Pobavený Pobavený | 23. března 2010 v 12:54 | Reagovat

Tak to jsem se dobře pobavil: "jdou-li svou vlastní nepodbízivou cestou i větší vinařství jako .. Sonberk, Vinselekt"
Jak to na mě působí?
Viděl bych to takhle: Večer. Já a ona. Pozvu ji na večer do supermarketu na rande. Obleču si nové šusťáky, co mi tak sluší. Navoním se kolínskou od Avonu, abych ji svedl. Kulturní večer. Zajdeme do kina na Casablancu s Britney Spears v hlavní roli. To ji dostane. Po Kentucky Fried Chicken ji vezmu do své garsonky. Nové umakartové jádro ji úplně změnilo. A otevřu originální víno: od Vinselektu. Po tom už bude moje. Tento večer je dokonalý, každý detail do sebe zapadá a ladí:)))

To jsem ještě nežral.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama