Wine&degustation No.1

4. listopadu 2009 v 8:31 | p.j.
Chtěl jsem teda jen tak polistovat v nějaké větší trafice a pak se rozhodnout, ale nakonec jsem na ten časopis skoro náhodou narazil v nejbližší trafice u nás na sídlišti, tak jsem to risknul a koupil bez ochutnání.

Prolistoval jsem celé a přečetl tak půlku, no ale využívám příležitosti, že mne Jižní svah nestačil předběhnout a vynáším prvotní dojmy, samozřejmě se všemi riziky ukvapených soudů :-)

Celkové grafické vyznění, tj. fonty, sazba, fotky, kvalita tisku hodnotím na jedničku - velice zdařilé, vzdušné, elegantní, luxusní, lepší než u Decanteru.

Líbí se mi i spektrum témat. Když to opět porovnám z českým Decanterem, tak už tam není takový ten level "mateřská školka o víně", úroveň informování nijak neuráží i poučenější čtenáře, přitom, podle mého, zůstává srozumitelná i běžnému laiku. Velice pěkným sloupkem překvapil Ivo Dvořák, inteligentní a vtipné, nepodbízivé. články pana Šetky mají nebývalý odpich, žádný suchopár placený od řádky, dokonce si dovolil na poměry českých tiskovin o víně celkem odvážné polemiky na téma rozdílů v hodnocení vín na pomezí originality a vady u českých a zahraničních degustátorů. Jakkoliv se přeci je nepovažuji za cílovou skupinu tohoto časopisu, na kterou je směřovaná podstatná část inzerce a gastronomických článků, přeci jen z toho nemám dojem, že jsem vpadl do světa bohatých snobů, kde je mi přisouzeno jen mlsně zírat. Četl jsem se zájmem a nepřeskakoval, nenarazil jsem na nějakou narychlo nastrkanou "vatu", dokonce i ony krátké zprávičky z domova i ze světa mi přišly vybrané vkusně, s primárním ohledem na to, jestli to bude zajímavé čtení. V četných rozhovorech jsem zaznamenal odklon od toho, naplnit časopis jakoukoliv celebritou, která toho o víně zas tak moc neví, a hlavně otázky, které třeba tolik nejdou na ruku zpovídanému, zato jsou zajímavé pro čtenáře. Tleskám většímu prostoru pro tuzemská vína i vinaře - a nejen ty notoricky známé a větší. Zrovna tak mne neprudí už tolik ty megatesty vín, protože hvězdičky a body už tolik netlučou do očí a namísto toho zbylo více prostoru na detailní popisy senzorik. Tloušťka časopisu přepočtená na hutnost informací vydělená cenou mi vychází slušně.

Marně lovím v paměti, jestli jsem objevil v časopise vůbec něco, co bych mohl s gustem zkritizovat (to je přeci podstatou wineblogerství, ne?)...no, možná někdy proberu s panem Šetkou, jestli je Clos de Tart opravdu nejlepší vinařství v Morey-St.-Denis :-) , taky by se v testech u tuzemských vín mohla někam vejít kolonka s viniční tratí, obzvláště když třeba Vinselekt dodá tři pinoty různého původu, ale jinak mne nic do nosu necvrnklo. Třeba něco objevím později.

Suma sumárum na první dojem u mě jednička.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 4. listopadu 2009 v 9:08 | Reagovat

Dík za report, já zase dneska neuspěl %-) Takže buď číslo vyžebrám u vydavatele, nebo to zkusím odpoledne někde v centru. Každopádně to zní dobře, osobně jsem se obával vyloženě lifestyle cool & trendy obsahu a podle popisu to vypadá o pořádný kus jinak :)

2 p.j. p.j. | E-mail | 4. listopadu 2009 v 10:05 | Reagovat

Tak jako lifestyle je to dost. sem zvědav třeba, jak český čtenář přijme několikastránkový fotoseriál ve stylu módních časopisů "den s paní Riedel" - rozuměj celostránkové naaranžované luxusní fotky luxusních interiérů, karaf a nádobí, kde v popiskách najdeš cenovky těch předmětů ve fotografiích. ale pořád mi to ještě přijde uměřené, jsou horší případy.

3 p.j. p.j. | E-mail | 5. listopadu 2009 v 6:44 | Reagovat

Dočetl jsem to už celý, no, najde se tam pár trapných překlepů (Romanné-Conti) a kvalita překladů též není moc dobrá. Nejhorší asi u toho Roquefortu, běžný čtenář možná odpustí nepřesnosti typu surové/syrové (nepasterizované) mléko, ale některé pasáže jsou tak kostrbaté, že to jde až za hranici srozumitelnosti a pochopitelnosti (třeba to s tím dojením).

4 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 8. listopadu 2009 v 13:46 | Reagovat

Viděl jsem ve vinotéce a zběžně prolistoval, ale první dojem je jako u Decanteru: barevně šíleně laděná obálka do olivové zelené, jako lifestylový časopis pro trampy? Kroutil jsem hlavou nad touhle vadou už u Decanteru, bohužel si zřejmě vzali s sebou i grafika.

5 p.j. p.j. | E-mail | 9. listopadu 2009 v 10:43 | Reagovat

no, obálka moc nenaláká, to je pravda. vnitřek je podle mne už lepší, lepší než Decanter rozhodně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama