Jak budeme pít dle IWSR

30. listopadu 2009 v 12:30 | p.j.
Při marném čekání na podzimní Burgundy Report jsem vám aspoň volně přeložil zbrusu novou zprávu IWSR (International Wine and Spirit Record - poměrně respektovaná marketingová společnost se sídlem v Londýně vydávající pravidelné prognózy a analýzy trhů s vínem a lihovinami na základě dat z více než 100 klíčových zemí. Více na www.iwsr.co.uk - mimochodem v sekci Links jsou jen čtyři odkazy a jedním z nich naše Národní vinařské centrum). Jedná se tentokrát o prognózu na léta 2009-2013, kterou sestavili s použitím dat z 54 zemí.

Tedy můžeme být v klidu, zdá se, celkově se byznys vína a lihovin v tomto období pomalu ozdraví.

Lihoviny: V uvedeném období porostou o 0,4% (což je o 2,4% méně než v období 2003-2008). Nejvíce lihoviny potáhne růstem spotřeby Indie, kde tradičně dominuje obliba whisky, na druhé místo se do roku 2013 prodere brandy, rum se odsune na třetí pozici. Na druhém místě v lihovinách se udrží USA, kde naopak whisky a brandy budou stagnovat a mírný růst čeká jen segment rumu a bílých lihovin (vodka je zde po marketingových masážích docela trendy).

Celosvětově rum čeká nárůst 0,8% (za což vděčí hlavně Brazílii, USA a Filipínám), whisky 2,7% (díky Indii a částečně Mexiku) . Bílé lihoviny budou stagnovat.

Víno: V uvedeném období se čeká růst 0,6% (což je o 1,4% méně než v období 2003-2008). Francie pravděpodobně zpomalí ke konci tohoto období svůj pokles, protože prý byla méně zasažená krizí a vykazuje z Evropy jednu z největších porodností (tomuhle zdůvodnění se směju jak kůň - jako kdyby snad novorozenci do těch pěti let začali už pít víno, jako kdyby kojící matky pili tím víc, jako kdyby za největší porodností ve Francii nejvýrazněji nestáli muslimští přistěhovalci...asi to berou jakože na oslavách narození každého dítěte potečou litry Champagne :-)) V pokračujícím prudkém nárůstu spotřeby vína setrvá Čína, a vůbec obecně Asijsko-Pacifický kout světa.

Tož tolik inženýři z Londýna. Vzhledem k našemu ne moc významnému vývozu by mi spíš zajímal seriózní odhad spotřeby vína versus piva a kořalek v ČR, podložený reprezentnativními čísly a nezávislým zpracovatelem, nic zaplaceného některou z lobistických skupin, nic horkou jehlou spíchnutého za čtyři týdny.

Za naši rodinu očekávám stagnaci až mírný pokles. Oslavy už nejsou tak bujaré, archiv plný... Navíc jsem znám svou skepsí k tomu, že lidstvo spasí jen křivky lezoucí nahoru, zboží už je konečně více než příliš, čas na to se trochu umoudřit jak se spotřebou, tak s výrobou nepotřebného. Ať si ty hektolitry přebytků vyslope ten, kdo si je navařil :-)

Hezkého globálně prosvíceného dne přeji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama