Prosba, výzva k účasti

15. října 2009 v 9:52 | p.j.
S tou Encyklopedií vinařských obcí a tratí, na které usilovně pracuji a kterou ještě stále nevidíte, mám ještě velké a tudíž dlouhodobé plány na vylepšování. Samozřejmě se to pomalu dostává do stádia, kdy už přestává být schopen to realizovat jeden člověk. Chápu, že těžko najdu inteligentního samostatného ochotného vínem postiženého člověka, který by měl dostatek chuti a času na projekt, z kterého finančně nic kloudného nekouká. ale když už mě ve štychu nechali i vinaři, kteří jediní by na propagaci svých vinic mohli mít nějaký zájem, snad bych mohl požádat věrné vínomilné čtenáře aspoň o toto naprosté minimum:

Představoval bych si, že bychom společně pod jednotlivými vinicemi shromažďovali databázi vín (přívlastkových či VOC) a jejich vinařů, která se někde někdy objevila. Příklad:

Perná - Železná: Mikrosvín (RV, Kerner, CS, Mer, Fr), Tanzberg (RV), Galant (RV), Popela (RV), Volařík (RV), Zdeněk Peřina (RV), Plešingr (Fr)

Sám mám tlustý bloček degustačních poznámek, občas provokuju ve vinotékách, že si do notýsku zapíšu vinaře s nějakou obskurní vinicí (a vypadám pak jako inspektor nebo špión od konkurence), ale sám tohle nezvládnu dovést do nějakého užitečného stavu. Takže kdybyste mi takhle po troškách posílali do mailu (yelenovo@yahoo.com) své reporty o tom, jakou odrůdu z jaké vinice + vinařství jste někde potkali, případně třeba skeny z nějakých koštů, výstav, degustací (ale tam, bohužel, bývají vinice zřídkakdy uvedené), budu štěstím bez sebe. Nemusíte posílat notoricky známé věci (Znovín třeba), ale radši budu číst něco, co už vím, než vůbec nic. Tisíceré díky! A vězte, že určitě vymyslím, jak odměnit ty nejaktivnější viniční spamery :- )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 floriš floriš | 15. října 2009 v 11:44 | Reagovat

Dovolím si 2 skromné dotazy:
1) Je nějaké časové omezení směrem do minulosti?
2) Proč vylučovat vinice ležící mimo dnes uznané vinařské obce a tratě?

2 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 15. října 2009 v 13:18 | Reagovat

A nechceš na to hodit na web nějakou jednoduchou aplikaci, abys to pak nemusel z těch mailů různě přepisovat? Stačí se domluvit, co to má umět, a já se s tím poperu :) Mnohem raději, než pak s plněním dat :-D
Může to klidně běžet na adrese typu databaze.vinotrh.cz a klidně i pod heslem pro čtení/zápis jen na vybrané lidi :) I nějaký případný excel, ve kterém to asi teď máš, bych tam mohl importovat :)

3 Neznalek Neznalek | 15. října 2009 v 14:53 | Reagovat

Problém je ten, že některá vinařství z určité trati nakoupí jen hrozny a další roky ne. Třeba Moravíno vpodsatě jen nakupuje a tak se tvé zápisky budou hodně měnit. Pak to bude vypadat, že Maravíno bude mít všechny vinice na celé Moravě.

4 p.j. p.j. | E-mail | 16. října 2009 v 7:39 | Reagovat

floriš: 1) časové omezení není, ale u starších věcí by serióznější byla formulace: dříve se z této trati objevoval i kerner (mikrosvín), přibližně od ročníku 2004 už ne.
2) mám tam mnoho obcí, které už nebo ještě oficiálními vinařskými obcemi nejsou. na tom si zakládám, aby tam byly. akorát nejsou v sekci tratí. není problém tyto údaje uvést u obcí.

J.Č.: no, jestli se ti chce se s tím mazlit, nebudu ti bránit, ale úplně klidně si to vyzobu z čehokoliv. Dušan mi právě poslal svůj archivační excel, to je parádička. ale dlouhodbě předpokládám, že mi třeba jednou měsíčně pošlete na dvou třech řádcích info typu: RM, Maňák, Fěruňk.

Neználek: ano, to máš pravdu. tohle jsou ale informace pro zasvěcené vínomilce a ti vědí, jak je to s moravínem. pokud víte, že to je z nakoupených hroznů (ale to ani já často nevím - třeba u vinselektu; nebo třeba znovín nakupuje všechno kromě šobesu a havraníků), tak to tam můžete poznačit. samozřejmě u některých vinic, kde se pěstuje celá odrůdová kniha a prodává se každému, kdo jde okolo, to bude nepřehledný chaos, ale hlavní je to u těch hodně dobrých tratí, jakože když z ní někomu zachutná vlašák, aby si tam dohledal, kdo eště z té trati dělává vlašák, aby si to mohl porovnat mezi sebou od různých vinařů. podpora terroirového vidění vína.

5 Sklenička Sklenička | 20. října 2009 v 9:55 | Reagovat

Netřeba velké organizace, excelovskou tabulku, do které mohou všichni přidávat a jen jeden vybírat, umí Google Documents (Google.com - další - Documents). Nastavíš si dotazník, do kterého budou přispěvatelé vkládat informace, a stahuješ si excelovský sheet. Používám to na Komunitní Bedýnky, funguje to. Případně lze sdílet oprávnění k přístupu s dalšími lidmi.

6 p.j. p.j. | E-mail | 22. října 2009 v 12:35 | Reagovat

Sklenička: Jo, to je dobrej tip, díky! To možná použiju - i když teda se docela roztrhl pytel s excelovskými tabulkami do pošty. obdivuju, jak mají lidi zásobený archivy. já bych v případě války vydržel stěží půl roku, ale jiní by se propili klidně až k podepsání mírových dohod :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama