Ej od Strachotic větr věje

26. října 2009 v 13:35 | p.j.
Asi o žádném moravském pinotu se tolik nenapsalo (na ovine.cz i Jižním svahu) a nepodiskutovalo v kroužcích, jako o Rulandském modrém 2003 výb, Znovín Znojmo, Strachotice, U kamenů. Jako mladé víno slibovalo za malý peníz hodně muziky po letech archivace. Už po pár letech se ale stalo demonstračním příkladem podivné vady, kterou my v pražských vínofilských kroužcích nazýváme zkráceně "Makedonie". Víno se kdovíproč zvrhlo do podivných řepo-bramborových drsně neharmonických ohavností. S podivem jsem se s "Makedonií" potkal i u jiných pinotů, hodně u moravských z ročníku 2003, ale i v jiných, včetně těch z Burgund. I na tomto blogu jsem si dovolil malého vědeckého teoretizování na téma Geosmin. Každopádně jsem si v jednom byl jistý: tohle víno už nikdy lepší nebude. promění se dřív nebo později v nepitelný bakteriemi zničený humus.

K potvrzení mé věštby jsem světil v archivu poslední lahev až do posledního víkendu. Na má slova prostě muselo dojít. Otevřel jsem, nalil do velkoobjemové sklenky a všiml si, že na stěnách se vysráželo na tuny barviva. Už jsem si připravoval mimické svaly, jak je zkorutím během pár vteřin do útrpné grimasy. Ale člověk si asi nemá sebevědomě hrát na věštce, protože vůně byla pěkně nazrálá, spíš obecně ovocitá, do unavené divokosti. Ani stopa po čerstvě vyorané řepě. Chuť v chladnějším víně celkem příjemně hořkonasládlá, až oteplením v chuti vytanulo mohutné nijak zvlášť strukturované tříslo, z kterého by víno mohlo žít dalších deset let, a ve vůni pak staré kuchyňské koření. Žádná Grand Cru finesa a delikátnost, to ne, ale musím přiznat, že víno se mění k lepšímu, taniny kondenzují do nasládlejších poloh. Zajímavé. Pak tedy "Makedonie" asi není nemoc či vada, ale jen pěkně otravné mezistádium. Každopádně jestli máte ještě nějaký zbytek tohoto pinotu doma, nelamte hůl, pošetřete, otevřte tak za pět let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jo jo | 26. října 2009 v 22:21 | Reagovat

Teď ještě zkusit, kam se pohnula druhá diskutovaná rulanda - Znovín RM 2005 "kabinet".

2 Neználek Neználek | 27. října 2009 v 6:04 | Reagovat

My jsme teď doma trefili výborný Pinot 2003 VzH z EKO Hnízda, Nicmanice, U kamenů. Což by měla být ta samá trať, viď pídžeji?
Moc povedený kousek, plný a ještě stále v konrici.

3 p.j. p.j. | E-mail | 27. října 2009 v 6:19 | Reagovat

jo: ten budu načínat v lednu.
Neználek: Micmanice-U kamenů by měla být stejná trať. Eko Hnízdo mívali pěkné pinoty (02, 03), akorát jsem ještě nenašel jejich zdroj tady v praze. taky ale jak je chutnám aspoň na Víno&destiláty, tak bych řekl, že pinoty z novější doby, podle mého, už nejsou takové.

4 Petr K. Petr K. | 31. října 2009 v 18:08 | Reagovat

Jojo, na tohle víno si moc dobře pamatuju. Akorát u mě se měnilo v čase několikrát. Vždycky když jsem tam našel tu "makedonii", tak jsem se ho snažil rychle zbavit. Pak se třeba po třech měsících změnilo tak, že jsem litoval, jak jsem se unáhleně zbavil několika lahví. Po dalším půlroce se situace opakovala. Poslední svojí láhev jsem vypil zhruba před dvěma roky. Pamatuji si, že se to hodně diskutoval na ovine.cz, a nebyl jsem jediný, kdo učinil podobnou zkušenost. Ekohnízdo jsem zkusil taky, zvědavost mi nedala. Víno bylo hodně podobné tomu "znovínu", naštěstí té lepší fázy. Něco z Ekohnízda mají v Praze v Podskalské.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama