Ochutnejme BURGUNDSKO

2. června 2009 v 7:30 | p.j.
Pro ty, které Burgundsko bere jako mě a rádi by kromě běžně sehnatelných kusů svátečně ochutnali dražší specialitu a rozšířili si obzor, nabízím ještě několik míst na ochutnávce:

Puligny-Montrachet 1er Cru "Clos du Cailleret" 2000, Jean Chartron.

Le Cailleret Premier Cru hodnotí Clive Coates dvěma hvězdičkami ze tří. Dvě hvězdičky u něj má pouze šest terroirů pro bílá vína, těmi dalšími jsou třeba Criots-Bâtard-Montrachet Grand Cru, Bienvenues-Bâtard-Montrachet Grand Cru a Corton-Charlemagne-Grand Cru. Mělo by to podle něj být nejlepší Premier Cru této obce. Většinu trati právě vlastní Jean Chartron. Clos du Cailleret je monopole. Část hroznů ale od nich kupuje už dlouho prestižní Clos des Lambrays (ti jsou ale dražší - v Le Terroir stojí lahev 2003 6200,-). Co je na tomto terroiru zvláštního? Je to totiž hned vedle Montrachet Grand Cru, totiž stejný svah, stejné svažitosti, stejné nadmořské výšky, jen o sto metrů severněji. Půda je ale kamenitější a vína se podobají více Chevalier-Montrachetu (který ovšem stojí čtyřikrát víc). Tedy vysloveně s Montrachetem spíš sousedí lieu dit Les Desmoielles (prvních 30 řádek nejblíž Montrachetu), ale to jsem tedy zatím nikde ke koupi nepotkal. Clos du Cailleret je o kus dál. Ročník 2000 byl veden spíš jako "slabší", rychle se vyvíjející, víno tedy má tu výhodu, že je na vypití teď, nemusíme čekat a slinit u dvěří archivu.
Víno stálo 1752,-Kč (z aukce v Curychu dovezla firma Dominec, lahev je v perfektním stavu), v zatím mi potvrdilo účast šest lidí, to je 292,- na každého. Smyslem akce je dostat se ke špičkovému burgundskému za nejnižší možnou cenu tím, že se rozdělí náklady mezi více zájemců. Počítám, že klidně 10-14 lidí by se i mohlo podělit. Na rozdíl od běžných ochutnávek si nic k ceně nepřirazím, abychom se vyhli korkovnému či pronájmu místnosti, navrhuji to uspořádat u mě doma (Barrandov - 10minut tramvají z metra Smíchovské nádraží. Ovšem pokud víte o něčem lépe dopravně dostupném, kde můžeme posedět zadarmo, může to být i jinde). Pokud by Vám přišlo uhlé se trmácet někam kvůli dvěma lokům, můžeme samozřejmě načít i něco jiného, co kdo přinese zajímavého do placu, ovšem hodnota přinesené lahve nijak nesnižuje vstupní poplatek na Clos de Cailleret, který je 1752 / počtu účastníků.

Šestice prvních se usnesla na termínu úterý 9.6.2009 v 19:00.

Kdo by měl zájem, nechť se ozve na pjelen@barrandov.cz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jo Jo | 2. června 2009 v 9:47 | Reagovat

Tak to je pech :( Do Prahy se nedostanu, jak je rok dlouhý, a teď, když tam budu 6.-8. pracovně, minu PFF o týden a tuhle akci o den :( Dokonce v sobotu není ani žádná degustace ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama