A pak že se nic neděje

12. června 2009 v 7:44 | p.j.
Ve schránce další Vinařský obzor.
Letmým prolistováním mi padly do oka dvě věci:

Ing. Michlovský tvrdošíjně trvá na svém a před sálem Valné hromady Svazu vinařů nahlas zopakoval, že kdo neprodukuje hrozny a nevyrábí víno, nemůže být dobrý hodnotitel vína. Obdoba tohoto stavu prý je i u výrobců piva, kde hodnotí výhradně sládci. Ou kej, tohle zní krutě, zavání to trestným činem potlačování práv skupiny obyvatel, ale v zásadě i rozumím, jak to myslel, a asi má právo na takový poměrně odlehlý názor. Stejně krutá pravda i následovala: Upozornil, že dnešní vína nemají žádné terroir. Vyrábějí se různými kvasinkami a přípravky, která vína očešou na něco hezky voňavého.
To mi přijde jako slušná palba do vlastních řad. Samozřejmě to ale nebylo myšleno jako kajícná sebekritika nebo alarm. To byl jen cynismus předcházející diskusi křísící marketingový záměr se značkou VOC Morava. Tak trošku pro mne zmatečně mimo jiné uvedl, že vzorem pro VOC by mohlo být Champagne (to věřím, tam je to taky jen slavná značka, která dovoluje natáhnout ceny, nic dalšího, kromě použití sekundárního kvašení v lahvi a toho, že to pochází z nějakého široce vymezeného území to nezaručuje) a jedním dechem i to, že jediná cesta do budoucna je postavit vinařství na terroir. Tenhle dovětek mu nevěřím. Nevěřím, že zrovna on bude ten nekompromisní, který poctivě všechna VOC vína nebude zbytečné krášlit přípravky a bude je kvasit přírodními kvasinkami. Ale třeba překvapí.
Roušku nad tím, co se chystá, poodhalil Martin Půček. Chystá se nový vinařský zákon (mohl by být schválen možná už na jaře 2010), který do sebe bude mít zapracovány legislativní změny přicházející z Evropské úrovně jako tzv. "Reforma SOT s vínem".
Náš zaběhaný systém vín rozdělený na stolní a jakostní bude změněn na systém vín bez označení původu a s označeným původem. To mně jakožto obhájci terroiru celkem vyhovuje, dokonce i to, že se tato změna asi nejvíc dotkne vín zemských, která už budou zřejmě spadat do té hlídanější kategorie vín s označeným původem, tedy třeba by měly už podléhat povinnému zatřídění, mne celkem nechává chladným, hrůzu mi nahnaly změny týkající se viničních tratí. Ty budou nějak převedeny na tzv. chráněná zeměpisná označení. Jen doufám, že tento převod proběhne jen kosmeticky, takže například jen místo "viniční trať" bude na etiketě "chráněné zeměpisné označení". Pokud se do toho zaseje nějaký nový druh hierarchického chaosu vylobovaného zase nějakou chytristikou velkoproducentů nebo snahou úředníka si vše zjednodušit nad únosnou mez, budu mít zřejmě o zábavu při předělávání struktury Encyklopedie/Oblasti/Podoblasti/Obce/Trati postaráno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vinograf Vinograf | E-mail | Web | 12. června 2009 v 8:44 | Reagovat

Tenhle názor pana docenta je podle mě malá domů. Jak by to totiž dopadlo, kdyby třeba divadlo hodnotili neherci, hudbu někdo, kdo nevystudoval hudební vědu, nebo nedej bože kdyby svoje jízdní dojmy z vozu sdělil ostatním ten, kdo si ho koupil a ne ten, kdo ho postavil.

2 MT MT | 12. června 2009 v 9:48 | Reagovat

To je docela zajímavé, pokud si pamatuji, tak pan docent byl v propagaci nových technologií a postupů od začátku lídr mezi všemi. Ta snaha být za každou cenu vidět, kdy neúspěch se nepřipouštěl. Chutnali jste jeho 11 Sg zakvašených 11 kvasinkama ?
A protože to byl trend, neřku-li móda, všichni jej (želbohu i drobní vinaři) a ostatní podobné napodobovali - a určitě mu to nedělalo nedobře.
Pravdou je, že vinařství tu prakticky začínalo z ničeho a kapitál se musel nějak (co nejrychleji) získat, ale pan docent se přeci spolupodílel.
Štafetu po něm, co se týče olepených lahví medailemi převzali už i jiní ...

Co se týče toho terroir - tuto vizi začíná propagovat a současný stav pěstování tvrdě kritizovat asi 2 roky. Ač s ním souhlasím a uznávám, že je odborník s velkými zkušenostmi (kam se hrabe namistrovaný Fedor), obávám se prvoplánovitého marketingu, vždyť to byl mimo jiné on, kdo vehementně prosazoval VOC Morava.

Co se týče legislativy - pan Králíček je přeci osoba kompetentní a dělá pro vinaře vše, co je v jejich zájmu .)

3 j.j. j.j. | 22. června 2009 v 18:57 | Reagovat

Myslím že mu rozumím, a vím co tím chtěl říci. MM je dobrý marketér: "Umím, ale nemusím a tudíž nechci".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama