S nosem na lovu

23. dubna 2009 v 14:18 | p.j.
Třešňové okvětní lístky už odfoukl vítr nebo si je vzala sebou dešťová voda, sakury se ještě drží. Začínají kaštany, šeříky a jabloně, aspoň u nás, v Barnabášových horách. Kdysi jsem se nadchnul pro myšlenku, že očuchám všechno, co kvete a zraje, abych si rozšířil databanku pro popisy vinných aromat. Ale tak to prostě nefunguje. Pro člověka, který ke kdouli čichal jednou v životě a malinový kompot má jednou ročně, to vyznívá jednoduše, ale čím víc se oddáváte téhle technice excitace skrze čichové buňky, tím nejednoznačnější data dostáváte. Jinak voní různé odrůdy třešňových květů, jinak v chladném ránu, jinak v poledne a zase jinak při odkvětu a po dešti. O tom, jak široký pojem je "jablečná vůně či chuť" ani nemluvě. Souvisí to nejen s těkavostí komponent, ale i s vlhkostí nosní sliznice a hlavně, to neradi slyší technokratické typy vědců, podle mých zkušeností je každá biologická entita, každý strom, plod i květ, do značné míry originál. Navíc, i když se třeba stanoví nějaké majoritní složky ovocitých, květových i vinných aromat a najdou totožnosti, přeci jen to, co čicháme, jsou spíš kompozice několika komponent dohromady v různých poměrech, jejichž vyznění se v detailu zcela nekryjí. Možná ethylacetát lze detekovat v čisté formě, ale jeho přirovnávání k hruškové vůni je dost mimo. Takže i když očuchávám kde co, když přivoním k nějakému složitějšímu vínu, stejně mi těch analogií z databanky moc nevypadne, a když, tak zoufám nad mírou jejich přesnosti. Obzvláště analogie s konkrétními květy se ve víně najdou docela málo. Ještě tak nejčastěji ta střemcha, bezový květ, růže, ale už ty často zmiňované lípy, kosatce či fialky potkávám hodně vzácně. A jak u Vás? Co tak nejčastěji z květových asociací se vám nad sklenou vybavuje?

Ovšem, zcela upřímně říkám, že být na lovu přírodních vůní a rozličných variant vzduchu je samostatná disciplína, která se už dávno vymanila z područí služebného vztahu k vášni pro víno. Dokonce si troufnu tvrdit, že v spektrální šíři vinné vůně někdy doslova zahanbuje. Kolikrát si říkám, jestli než pracně se hnát za nějakou úzkoprofilovou lahví za hodně peněz, pak zvolit správný čas, teplotu, sklenici na ochutnání, a pak tam hledat vůni fialek, jestli není lepší prostě pokleknout do trávy a přičichnout si k fialce živé. Tuhle otázku si radši nechám otevřenou. Hodně dlouho asi… 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Neználek Neználek | E-mail | 24. dubna 2009 v 7:10 | Reagovat

Hmm, také lovím :o)))
Jsem šel kolem parku, zastavím se u šeříku a čuchám. Lidi se na mě dívali jak na úchyla.
Proč není normální se zastavit a sbírat čichové vjemy?
Jinak mám oblíbený keř růže v jedné předzahrádce. Velmi temně červená, vyložený Tramín. Lípový RR strom na kopci, fialky v jižním svahu z červených vín, zvláštní zakrslý druh kosatce s meruňkovou vůní ala mladý RR, mladou třešni s květem do PN, aj. na které si zrovna nevzpomenu.

2 Lukáš Páník Lukáš Páník | E-mail | Web | 24. dubna 2009 v 9:30 | Reagovat

Hmm, tak ve víně většinou cítím lipový květ, nebo i ty růže u tramínu. Většinou je to však všeobecná, těžko identifikovatelná a rozeznatelná rozkvetlá louka. Já vím, je to příliš jednoduché, neosobní a košaté, ale jinak to vyjádřit asi neumím. :-)

3 Evas Evas | E-mail | 24. dubna 2009 v 9:58 | Reagovat

Krásné fotky.

Fialky občas ve víně rozeznávám, naposledy třeba u J.Č. při tom pokusu s výstižností popisů. Taky šípkovou růži, ale ta je mi ve víně protivná. Černý bez sem tam taky z vína zavětřím, ale to je můj nejsilnější alergen, takže mi vyskakuje husí kůže, když ho ucítím. Jinak taky nic moc nevyčuchám, myslím, že kvůli té alergii se čemukoliv kvetoucímu vyhýbám, takže nemám takovou "zásobu vůní". A jestli radši čichat k fialkám než je hledat ve víně? Pravda je, že voní krásně a náladu to taky trochu pozvedne, ale víno je víno a vůně je jen jedna ze složek, proč se jím lidi zabývají, ne?

4 p.j. p.j. | 24. dubna 2009 v 11:22 | Reagovat

Neználek: Jo, taky si připadám nepatřičně, snažím se, aby mě u toho nikdo nezahlédl. chlap, co čuchá ke kytkám! ale možná je ten stereotyp ve mně, možná to chce víc odvahy. Možná na malým městě bych byl za "starostu Mimoně", tady v Praze jsem spíš všem ukradenej, tak co.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama