NORMAL (aneb Svatojosefský košt v Musílkové)

18. března 2009 v 8:32 | p.j.
Už cesta do Musílkova 31 od tramvaje po schodech do kopce mi rozproudila krev - v tomhle koutě Prahy 5 jsem byl poprvé a tady tolik nezuřil rekonstrukční boom, který město dole změnil místy k nepoznání. Tady nemrzačí tolik vzrostlé stromy dvaceticentimetrovými řezy, nenatírají fasády pistáciovou ani na oranžovo a je tu spousta divokých zátiší s letitým a malebným
bordelem, přerostlou vegetací, zčernalou patinou a špínou osleplými okny. Takové město mám rád.

V jednom z domů téhle svérázné lokality je i úplně normální nepřezdobený sklep - neomítlé zdivo, pár fotek z cest po Indii, účelné police s vínem. Žádné plakáty se špačkem nebo kýčovité aranže s vývrtkama či koštýřem. Už jsem si taky začínal pesimisticky myslet, že víno pijou buď tzv. běžní spotřebitelé, kteří jdou jen po zbytkovém cukru, pěkné nálepce a nejvýhodnějším poměru opilosti k ceně a potom ujetý pošahanci jako já, který už vnímají víno tak trochu nezdravě, pořád něco řeší, komplikují a hlavně si tím masírují svoje ego. S prvníma jít na degustaci zavání halasnými erupcemi mindráků uvolněných alkoholem z generace mých rodičů, s druhýma zas hrozí zdvořilá ale prudká výměna názorů na nějakou odbornou blbost, kvůli které zas strávím hodiny na internetu, abych si dokázal, že mám pravdu. Včera večer se tam ale sešlo pár úplně normálních lidí. Tedy až na pár vinných úchyláků, z nichž jsem nepříjemně vyčuhoval akorát já svýma poučujícíma poznámkama a historkama. Většina těch lidí ale byla normální v tom dobrém slova smyslu: o víno se zajímala, snažili se rozlišovat, hledat něco, co jim minule u něčeho podobnýho taky chutnalo, odborný podobnosti si rádi vyslechli, ale žíly jim to netrhalo. Prostě to tak prochutnali hlavně aby vybrali, co koupit domů. Vědí už, co jim sedne a co ne.
Neřeší tolik proč. Neulítávali na detailech, jak já. Nehráli si na moudrý. Zdravý jádro milovníků vína. Zaplať pámbu za ně.

I vína byla normální. Normální malovinařský. Četný nedokonalosti, někdy roztomilý, jindy míň. Úplně odlišný od velkoprodukčního mainstreamu. A semtam i poklad. Já si odnášel Neuburské 05 z Weinperk od pana Dobrovolného ( A byla tam stopa tohohle výjimečného terroiru, to co jsem obdivoval i na vínech ze Znovínu odtud) a RM05 z Krásné hory (Moc pěkný pinot. Nic nedomrlého, ani na naopak na efekt přehnaného.).

Tahle doba i dění kolem vína mi často přijdou přepálený, afektovaný, designový, nevěrohodný, na efekt. Zaplať pámbu za normální zdroj normálních vín pro normální lidi, za normální ceny.
Takový je pro mě M-víno (http://www.webcopy.cz/cz/m-vino).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. J.Č. | Web | 18. března 2009 v 9:59 | Reagovat

A mně je nedobře, nachlazeně a nejspíš na čtvrteční opakování téhle ochutnávky nezvládnu dorazit :-/ S názorem na tenhle sklípek jinak souhlas :)

2 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 18. března 2009 v 10:49 | Reagovat

K RM 05 z Krásné Hory dodávám, že doma ještě pár kousků mám a můžu přidat i RM 06, oboje za ceníkové ceny výrobce :o) Na zdraví!

3 Pavel Pavel | E-mail | 18. března 2009 v 11:03 | Reagovat

Souhlasím, bylo to příjemné a jsem rád, že jsem mohl přijít.

Akorát teď bloudím po webu a hledám , jak to je vlastně s tramíny červenými a kořennými :-),

asi jsme kecal, vypadá to, že je to pouze varianta označení pro stejnou odrůdu :-/

4 p.j. p.j. | E-mail | 18. března 2009 v 11:21 | Reagovat

Sklenička: jednu lahev 05 jsem koupil do každoroční slepé soutěže pinotů. tam bych bral i 2006ku. Tak v případě, že budeš chtít degustovat s námi, tak si jednu lahev schovej jako vstupenku, pokudne, tak jí od Tebe koupím.

Pavel: koukal jsem na to zatřiďování, tak v zákoně je jasně, že i révové víno jakostní bez přívlastku musí být zatříděno. Dokonce mi ze statistik potravinářské inspekce vyplývá, že nějak evidují i stolní vína, ale ze zákona mi ta povinnost nějak nebyla při zběžném čtení patrná. O Tramínech jsem tam našel, že k označení Tramín červený je u nás povoleno použít alternativy "Tramín" a "Gewurztraminer". Kupodivu český překlad Gewurztramineru "Tramín kořenný" tam zmíněn není :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama