Novoroční sčítání

5. ledna 2009 v 12:27 | p.j.
Jakkoliv by takovou pečlivost u mne leckdo neočekával, nejen že si vedu degustační notýsek roztříděný dle (oblíbených) zemí a odrůd, ale dokonce si s požitkem po sv. Silvestru I. vše sečtu a vynesu do tabulky. Tabulka mi pak řekne, že jsem loni ochutnal o něco méně českých a moravských vín (407 vzorků, loni o patnáct víc) ale výrazně jsem polepšil ve vzorcích z Francie (243 versus 142 - tam ale udělala své monstr akce v Burgundsku, nebýt toho, asi by to dopadlo stejně). To je ale celkem nezajímavé. Důležité pro mne je, že stoupl podíl těch vín, která jsem ochutnal ve větším klidu a s časem na zkoumání na úkor těch zrychlených veletržních. A dost zajímavé mi i přijde, že ač si vzorky vybírám spíš intuitivně a snažím se držet si přehled i v mnou neoblíbených odrůdách, tak až na ojedinělá zakolísání jsou počty vzorků u jednotlivých odrůd prakticky stejné! A stejně tak i poměr červených vzorků k bílým. Black magic? Ale celé to spíš vedlo k úvaze, že mé původní rozdělení záznamů o českých a moravských vínech bylo před lety uděláno chybně. Ačkoliv tady je vnímání původu hroznů pořád ještě zakrnělé a první se vždy vyslovuje jméno odrůdy (však jich taky máme!), aspoň já, samozvaný apoštol terroiru, bych měl jít proti proudu a řadit si to přinejmenším po podoblastech (ne-li vesnicích a tratích). Však já už to nějak vymyslím.

Ale, celá tahle čísla jsou jen prd na pozadí toho, jak krásně teď SNĚŽÍÍÍ!!!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | E-mail | 5. ledna 2009 v 21:11 | Reagovat

Velmi zajímavá čísla! Rád bych k nim brzy dospěl. Zajímalo by mne - máte záznamy v papírové podobě, či v e-...? Případně proč?

Tom

2 p.j. p.j. | E-mail | 7. ledna 2009 v 6:52 | Reagovat

Mám takové dva (čr+cizina)malé bločky kroužkové, s těmi vyjímatelnými a doplňovatelnými papíry. Takže když už mám třeba ryzlinky plné, jen tam vložím čistý list a jedu dál. musí se listy otáčet opatrně a bločky nemít moc napěchované, jinak se to v těch dírkách začíná vytrhávat. píšu tam takovým tím drobonkým písmem, jak Fučík motáky z vězení. počítám, že až zestárnu a přibudou dioptrie, že to po sobě nepřečtu :-) Já nějak víc věřím těm papírovým věcem. u počítače mě děsí, jak je to zranitelné, vymazatelné, neotevřitelné...Do sešítků můžu doma psát přímo při popíjení, ale na větší akce si to neberu, špatně se s tím manipuluje. to si dělám poznámky na malé kousky tvrdého papíru a pak si to přepisuju. kamarád má propracovanou verzi pro nějaký ten Palm OS nebo co to je za krabičku, kterou vyndá z kapsy a píchá do toho párátkem. má to propojené s vinným archivem, filtrovatelné podle výrobců, zemí, odrůd... to je fajn. to by se mi taky líbilo (já si dělám jen takové propojovací šipečky, abych k sobě aspoň vzdáleně dostal třeba vína lišící se pouze ročníkem, ale není to ono). A co se týče těch čísel, určitě nejsem první liga. Znám lidi, co s degustátorskýma zkouškama jsou zváni do komisí na výstavy a ti udělají násobek toho, co já. Ale to bych snad ani nechtěl. já preferuji prochutnání, u kterého není časový pres a ta má čísla bych chtěl spíš držet než zvyšovat.

3 Tom Tom | E-mail | 7. ledna 2009 v 23:36 | Reagovat

Děkuji za vyčerpávající informace. V dohledné době budu muset asi taky něco vymýšlet, neb prozatím zápisky z degustací mám nechané na degustačních papírech, zápisky o vínech pitých doma mám v .xls (celý přehled vín jak vypitých, tak "na skladě"). To mi vyhovuje asi nejvíce, poněvadž se dá stále dopisovat, předělávat, selektovat data atd. Tak mě napadá, že zřejmě vznikne degustační .xls. Díky za inspiraci! Tom

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama