Co čtu a co se chystám

28. ledna 2009 v 9:29 | p.j.
Ještě pořád mám rozečtené James E. Wilson: Terroir (koupeno přes e-bay v době, kdy kurs koruny byl ideální). Mám k této knize pár výhrad, které rozepíšu do většího článku, až to dočtu. Přesto si myslím, že vínomilce-frankofila tato kniha, byť vydaná už před lety, může posunout znalostmi někam dál. Ale to, co jsem si sliboval nejvíc - že mi to zodpoví otázky kolem terroiru, vztahů rostliny k půdě - to jsem se tam nedozvěděl, spíš mne to donutilo hledat dál, dovzdělávat se na poli geologie a pedologie.

Sehnal jsem si třeba výbornou knížku o půdě: Milan Tomášek: Půdy české republiky (124,-Kč + poštovné přes Albebaran). Kapesní věc na cesty, do tramvaje. Ale spíš pro pošuky, kterým prostě nestačí o vínu vědět, jestli chutná/nechutná.

Dost neskladná je ovšem kniha Hugh Johnson: Story of wine (česky Historie vína). Napsal jsem Ježíškovi, že chci ten anglický originál, protože byl v tu dobu o dost levnější než český překlad a hlavně po smutných zkušenostech s překlady podobných knih, kdy je originál místy nejen zle a zavádějícím způsobem přeložen, ale hlavně se podle mého názoru nepřípustně a trestuhodně krátí či naopak bez varování doplňuje o nepůvodní odstavce (takto zprzněn byl zejména Johnsonův Atlas vín - vydalo to na dlouhý článek do Vinařského obzoru). I recenze na tuto knihu v českém Decanteru si všimla, že český překlad je o něco tenší. (Vím, že se správně píše "tenčí", ale se mi to líbí takhle víc)

Koupil jsem i Kraus,Vurm,Foffová: Nová encyklopedie českých a moravských vín, II. díl (300-400Kč). Zejména kvůli monitoringu toho, které vinařství na které viniční trati hospodaří. Ale i teoretické statě kolem vad a výroby vína letmým prolistováním, byť už jsou tyhle věci omleté stokrát dokola a člověk by řekl, že to nemůže přinést už nic nového, tak nevypadaly nezajímavě.

Ze stejného důvodu jako tu encyklopedii jsem investoval dalších 360,- do knihy Vinařství a vína České republiky 2009 od Donaumedia. Pod touto knihou není podepsán nikdo konkrétní. Slovenské nakladatelství prostě obvolalo/obeslalo všechny vinaře u nás a na základě jejich údajů sestavili podařenou encyklopedii plnou užitečných údajů. Ještě existuje kapesní verze zvaná Kapesní atlas vinařství Čech-Moravy-Slovenska 2009, kde sice nejsou obrázky ani seznam aktuálních vín těch vinařství, zato je tam přidaná sekce se slovenskými vinaři. Stojí to přibližně stejně. Já oželel Slovensko, protože pro mě jsou cenné ty údaje o vínech (z jaké trati jsou) no a taky z ješitnosti: v této knize přetiskli i jednu moji mapičku. Detailní recenze obou posledních knih určitě časem napíšu, ale už teď vidím, že tato slovenská kniha v informacích o vinařstvích a vinařích těžce trumfuje nad Novou encyklopedií prof. Krause.

Stejně je to ale ulítlý, protože jednak nakupuju víc než stíhám číst, a hlavně je nezdravé živit se tak jednostrannou duševní potravou. Semtam to stíhám naředit nějakou tou básničkou, těm tolik nevadí nespojitost a časové odstupy v čtení, ale nějakou zase pořádnou knihu s příběhem, tajemstvím a emocema by to chtělo...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evas Evas | 28. ledna 2009 v 16:22 | Reagovat

Pořádnou knihu s příběhem, tajemstvím a emocema? Doporučuji nový Zákon o DPH :-) Tajemství v každém odstavci a emocemi mi přímo vaří krev :-)

2 J.Č. J.Č. | Web | 29. ledna 2009 v 10:09 | Reagovat

Až dočteš ten zákon o DPH, tak doporučuji dvě knihy Erika Taberyho - "Vládneme, nerušit" a "Hledá se prezident" :o) Je tam příběh, tajemství, emoce a navíc v tom stále žijeme. Skvělé čtení :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama