Víno pro Georga Trakla

9. prosince 2008 v 13:18 | p.j.
Ochutnávaljsem v neděli své vlastní mikrovzorky, čímž
poklesla drobet hladinka v demižonu. Jako "vzorný vinař" jsem to dolil Cuvée 6T od Richarda Stávka (poslední lahev). Asi by se nemělo, ale jsou to vína, která neprodávám, můžu si s nima dělat, co chci - a to je náramná svoboda (navíc jsem dolil tři demižony a v lahvi ubylo ani ne deci). Zbytek lahve jsem zašpuntoval a dal do lednice. Včera jsem vzal za špunt a ozvala se rána jak po otevření perlivého vína. Z hlavně se trochu začoudilo. Ale bublinek moc nebylo, trošičku se nějaké nazvětšovaly na stěnách první nalité sklenky. První sklenka mi tedy nějak nezachutnala, ba i hubu jsem zkřivil. Ani manželce moc ne. Shodli jsme se na tom, že víno pokročilo na své pouti a to líbivější období do podzimního ovoce za sebou, teď je ovoce překryté sněhem a hnije. Nebo jsem ho měl mít v lednici pořád (tuto láhev jsem chtěl kamsi vézt, tak dva tři týdny stála v chodbě). To je jedno. To je osud. Popíjím, dělám na svém supertajném projektu, hraje Mozartovo Requiem (Philip Herreweghe, Harmonia Mundi), žena leží schoulená, zavřené oči, ale vím, že nespí. Piju to víno pozdě v noci, najednou mi přijde víc známé, víc podobné tomu, jak mne oslovilo poprvé. A jak hudba gradovala a víno mizelo ve mně,
nakonec se toto živoucí víno osudově vpilo do nálady tohohle dekadentně ponurého večera, naprosto přesně. Rex tremendae! Rex gloriae! …et lux perpetua luceat eis.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vinograf Vinograf | E-mail | Web | 9. prosince 2008 v 15:19 | Reagovat

Jéje, rekváč! S tím jsem absolvoval! Slyšels to někdy s chlapeckým sborem? To je mazeček! Hlavně když ty klučíci zpívají Dies Irae!

2 p.j. p.j. | E-mail | 10. prosince 2008 v 9:43 | Reagovat

No, zkouším si představit i mužský sbor, třeba Alexandrovce, to by taky stálo za to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama