Řešení Quizu No.:1

22. prosince 2008 v 8:26 | p.j.
Musím pochválit všechny, kdo si tipli, Vaše úvahy měli svou logiku. Nicméně:

a) Neuburského je 0,4ha v Mělnické podoblasti, Pálavy 0,63ha v Mělnické a 0,06ha v Litoměřické, Vlašáku 0,27ha v mělnické a 0,09ha v Litoměřické. Sauvignonu 0,43ha v Mělnické. Pil jsem ten vlašák (Pixa - Bechlínská Pixovka), ze stejného zdroje i Frankovku. Na koštu v Žernosekách měl někdo i Veltlínské zelené (Květoslav Kutzler, Malé Žernoseky-výsadba z roku 1989, ale zřejmě neregistrované neb ve statistice je Veltlínské zelené jen v Mělnické podoblasti) a Pálavu od Antonína Hrabkovského. Vše vesměs když odbourám překvapení a zvědavost, tak stačí ochutnat jednou než že bych se stal fanouškem a propagátorem.

b) Co mi ovšem hlava nebere, tak Cabernet Moravia (0,02ha v Litoměřické a 0,06ha v Mělnické), Cabernet Sauvignon (0,02ha Mělnická) a Merlot dokonce 0,4ha v Mělnické. Šílenost!

Správně je tedy za c) - tyto odrůdy nemají (údaje z konce roku 2007) v Čechách registrovanou výsadbu (čímž nepopírám, že to někdo na zahradě možná má). Zaujala mne informace o Domině na Máchalce, registrovanou jí určitě nemají a na jejich webu o ní též není ani zmínka.

Odtajním i zdroj: všechny tyto informace a spousta jiných užitečných čísel a leckdy pikantérií (Eslipak třeba víte, že na prvních třech místech zemí, kam nejvíc víno vyvážíme - v komoditách šumivé víno a víno do 2litrového balení - figuruje v poslední době Vietnam :-) najdete v tzv. Situační a výhledové zprávě MZe. Tištěnou verzi v nejnovějším čísle vždy naberu na Víno&destiláty, pdf ke stažení bývá s mírným zpožděním na webu Ministerstva. Poslední číslo zde: http://www.mze.cz/attachments/VINO_04_2008.pdf
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama