O "cestování"

8. prosince 2008 v 8:42 | p.j.
Jak já miluju cestopisný dokumenty! Přijde mi to fakt i ekologický. Vůbec nechápu, že lidi, co mají ještě nějaký svědomí a odpovědnost, pálí tuny leteckýho benzínu a devastujou poslední zbytky přírody tím, že se tam přes půl světa vydají, zdupou to tam, zasmrdí a zaneřádí svým přídělem odpadků. A naučí poslední národy netknutý civilzací na bavlněný trička a alkohol. Proč si prostě nepustí televizi? Tam to mají zadarmo, v chládku a pohodlí, nehrozí jim malárie, uštknutí ani únos separatisty.

Takhle si zase v neděli ráno cestuju po světě s Objektivem na čé té jedna, hltám, jak na Madagaskaru jeden druh zvláštní opice nebo čeho přeměnil jakýsi výzkum DNA původně krotká důvěřivá stvoření na plaché tvory, kteří před člověkem zdrhají, když tu náhle...Burgundsko! Radost z reportáže trvala asi půl minuty. Už úvodní věty jí trochu podrazily nohy hned na začátku: Prý kdyby nám vína odtud připadala podobná těm "našim", pak vězme, že to není náhoda. Révu z Burgundska dal totiž Karel Čtvrtý dovézt do Čech. Na chvíli jsem zmrznul a pak propukl v upřímný chechot. popadl jsem tužku a kus papíru v předtuše, že kameňákům jistě není konec. A skutečně: ještě jsem se dozvěděl, že první vinice v Burgundsku byla založena "už" v šestém století (Galové nejspíš jen borůvky a Římani museli k tomu, aby mohli vypěstovat pořádný víno, pracně doputovat až k Mikulovu, burgundsko se jim nezdálo moc nóbl :-). Taky prý každý, kdo se vypraví do Burgundska na víno, "musí mít naditou peněženku", protože víno odtud není zrovna levné - další výbuch smíchu. Nechytl jsem jméno toho, kdo tu reportáž dělal, ale je mi ho líto. Taky znám ososbně pár takových, kteří by sice na to peníze měli, ale jak jsou naučení na to, že jim ty krabicáky, sudovka z nejbližší vinotéky a občas láhev z hypermarketu ("do stovky") stačí, tak všechno přes tuhle hranici jim prostě přijde předražený. Půlka reportáže byla z Beaune, půlka z Dijonu (odhadem půlden, víc na to nepotřebovali). kdyby se stavili v Beaune v obchoďáku, určitě by tam burgundská za čtyři eura taky našli. Ovšem, jako by jim to nestačilo, pokračovali v líčení dalekého kraje dál a tentokrát ťali do živého: Prý jelikož je v Burgundsku stejně všechno pinot nebo chardonnay a "oblast tu nehraje žádnou roli", důležité je si najít toho svého vinaře, který určuje styl vína. Zakoulel jsem vočima a zhluboka se nadech. To, že už si nějak redakčně zkrátili překlad řeči toho vinaře a místo Nuits-St. George pořád říkali jen Senžorž už jsem skoro nevnímal a televizi pak radši vypnul.

Asi jsem prostě neměl pálit benzín kvůli Burgundsku, moje chyba. Pak bych tu reportáž zhltnul stejně jako tu o Madagaskaru. Třeba i já, když se odněkud vrátím a vyprávím známým své historky z cest, vypouštím nevědomky šílené nesmysly postavené na totálním nepochopení místa, kterým jsem jen zběžně proletěl. Každopádně příště jakmile uvidím v televizi nějaké místo, které znám, okamžitě vypnu zvuk. Na slova se spoléhat nedá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evas Evas | E-mail | 8. prosince 2008 v 13:15 | Reagovat

Takhle je to s jakýmkoliv oborem, o které víš něco víc, než jsou průměrné znalosti ve společnosti. Jsem v rodině jediná černá ovce, která nepracuje v lesnictví. Celá rodina pracuje v lese, od dělnických profesí v soukromé sféře, přes řadové zaměstnance státního podniku až po lesní inženýry s úzkou specializací. Drtivá většina reportáží, zpráv a komentářů týkajících se lesů a lesnictví v médiích je taková snůška nesmyslů! Člověk, který má o těchto věcech ponětí, se může kvůli těm vztekat nebo se jim upřímě zasmát. A myslím, že je to tak všude...

2 p.j. p.j. | E-mail | 9. prosince 2008 v 7:39 | Reagovat

Asi jo. Dík, už to beru s větším klidem. :-)

3 floriš floriš | E-mail | 13. prosince 2008 v 14:52 | Reagovat

Jo, tak přesně takhle se vyvracím z pantů, když na tuzemských vinařských portálech a blozích čtu zkazky o drahotě a náročnosti výroby etiket a sleduju produkty marketingově-reklamních počinů kolem vína... OK, už jsi mne uklidnil - myslel jsem původně, že jen já jsem tak často na prášky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama